33 odpowiedzi do “Żydowski świat”

 1. Bardo dziekuje za ten material, bo mam dosyc demonizowania kultury zydowskej. Moze ten cytat pomoze zmienic nastawienie: …gdy zapytano Juljana Tuwima (mam nadzieje ze kazdy zna autora 'Lokomotywy' i innych wierszy dla dzieci)czy jes zydem czy polakem ten odpowiedzial ze jest Polakiem wyznania mojzeszowego. Prosze nie zapominajmy o tych wszystkich wspanialych Polakach!!!

 2. Kilka Nauczań żydowskiego Talmudu.
  Talmud szczególnie definiuje wszystkich, którzy nie są Żydzami, jako nie-ludzkie zwierzęta.
  Erubin 21b.
  Ktokolwiek nie słucha rabinów zasługuje na śmierć i będzie ukarany przez poddanie gotowaniu w gorących benach w piekle.
  Moed Kattan 17a.
  Jeżeli Żyd jest skuszony by czynić źle, powinien pojechać do miasta tam, gdzie nie jest znany i tam robić źle.
  Żydzi są boscy:
  Sanhedrynu 58b.
  Jeżeli poganin (nie-Żyd) uderza Żyda, goj musi być zabity. Uderzyć Żyda to jest to samo, co uderzyć Boga.

  Jest w porządku oszukać Gojów:
  Sanhedrynu 57a.

  Żyd nie musi zapłacić gojowi ("Cuthean") zapłaty, której był mu winny za pracę.

 3. Jak ogladam ten film,to twierdzę,ze nigdzie nie bylo im tak dobrze w Europie,jak w Polsce.Nigdzie ich tak dobrze nie traktowano.Tak samo było w wojnę.Co zrobili z nimi Niemcy,ale oni nie wyciągnęli z tego wniosków.Wręcz falszuja historię,umiejszaja ich winę i przypisują Polakom,ktory jak oni są częścią holokaustu .Co zrobili z nimi Francuzi.Wszystkich wylapali i wywieźli do obozów.Tylko w Polsce,mimo kary smieci za pomoc,mieli jakieś oparcie.Owszem zdarzali sie wśród Polaków podli ludzie,ale wśród żydów również.Nie pomogli im współbracia zAmeryki,którzy odsylali uciekinierów płynących na statkach.Mieli to w nosie,że oddaja ich na pewną śmierć.Mogli dla nich zrobić duzo,a nie zrobili nic.Wręcz swoimi finansami nakręcili wojnę.A teraz szuje chcą byc ich spadkobiercami.

 4. 49:47 Ciekawe na czym polegal ten "straszliwy antysemityzm" ? W Rosji ciagle byly pogromy. We Francji i Niemczech lekko Zydzi nie mieli. W Polsce byli duzo bezpieczniejsi niz gdziekolwiek w Europie. Mowia tylko zle o naszym narodzie. Wyglada na to, ze to przez Polakow powstal Izrael i w konsekwencji zginelo tylu Palestynczykow. Ten film jest bardzo tendencyjny. Nie mam nic do nikogo, nie mam wiec nic i do Zydow. Czesto ich bronie kiedy sa atakowani. interesuje mnie kultura Zydow i pod tym wzgledem jest to film bardzo ciekawy, ale ta niechec do Polskiego Narodu jest bardzo przykra. Przeciez korzystali z goscinnosci tego narodu i… nie maja NIC pozytywnego na jego temat do powiedzenia ? Mam nadzieje, ze nie wszyscy Zydzi nas tak postrzegaja jak ci na tym filmie.

 5. Uwzględnia pan TYLKO KOMENTARZE ,KTÓRE Z BRAKU ODPOWIEDNIEJ WIEDZY ,mogą istnieć…bo odpowiadają pańskiej propagandzie…Marzy się żydom Polin…

 6. Film wspomnieniowy, więc sentymentalny, ale ze sporą dawką faktów.
  1. Słowianie są jednak wyjątkowi, wypędzani zewsząd Żydzi znaleźli wśród Słowian miejsce do życia na wiele stuleci.
  2. Kultura stara i przez to fascynująca.
  3. Szacunek dla wiedzy i pracowitości. Przecież te dzieci ciężko pracowały ucząc się codziennie przez wiele godzin, a nauczyciel starym zwyczajem nie żałował kija. Naród wyedukowany, bez analfabetów. Umysły tak wyćwiczone musiały wydać geniuszy, wynalazców i noblistów.
  4. U nich wiedza nie wyklucza wiary. Europejczycy oświeceniowy kult wiedzy ożenili z agnostycyzmem lub ateizmem.
  5. Wspominają akty antysemityzmu, ale wcale nie reflektują nad jego przyczynami. Skoro totalnie się izolowali to czego się można spodziewać jak nie niechęci? Żyli na wsiach i w miasteczkach wśród ludności niewykształconej, więc przesądnej. Przypomnę nowelkę Prusa pt."Antek", jak to chorą Rozalkę znachorka poleciła wsadzić na trzy zdrowaśki do pieca chlebowego, żeby jej choroba odeszła. A jej uzdolniony brat cierpiał poniewierkę. Nie lepszy los spotkał Janka Muzykanta, bohatera pozytywistycznej noweli Sienkiewicza. Nasi twórcy przejmowali się dramatyczną sytuacją polskich dzieci, których nikt nie kształcił. Z poziomem polskiej szlachty było niewiele lepiej. W Trylogii nie znajdziesz Sarmaty, który czytałby książki. Wynalazca Ochocki w "Lalce" jest dziwakiem i odmieńcem. A Maria Skłodowska tułała się jako guwernantka po ziemiańskich dworach i bynajmniej nie wspominała szacunku dla wiedzy, a przecież jako Curie zdobyła dwie nagrody Nobla. Taka smutna prawda o nas, tych statystycznych, tych przeciętnych.
  6. Bohater filmowy wspomina scenę z kroplą krwi. Czy wykorzystał szansę, by nauczyć czegoś kolegę Polaka? Oczywiście wybrał izolację. Lepiej siedzieć za murem niechęci i niewiedzy.
  7. W globalnej wiosce w końcu można się wzajemnie poznać. Okazuje się, że żydowski sposób myślenia jest tak odmienny od naszego, że nadal trudno o porozumienie. I tu jest pies pogrzebany. Tolerancja dla inności nie oznacza akceptacji. Wiem, jak myślisz. Niestety dla mnie to jest nie do przyjęcia.
  8. Dla chrześcijanina imperatywem jest przebaczenie, które wyklucza nienawiść. Prawdziwy chrześcijanin nie może być antysemitą, ale może nie chcieć lubić tych, którzy go tak z odwiecznego przyzwyczajenia nazywają.

 7. Film ciekawy lecz niestety bardzo tendencyjny i krzywdzący m.in. dla Polski. Tyle wieków żyć w -bądź co bądź gościnnym kraju i nie potrafić powiedzieć żadnego dobrego słowa o nim i o rdzennych mieszkańcach… Przebija pewna megalomania, Żydzi zawsze będą się uważać za naród wybrany. Czyż nie jest to jakaś forma rasizmu? to temat tabu – nikomu nie przyjdzie do głowy publicznie tak postawić sprawy. Asymilacja z gojami fuj ale brnięcie w narodowy socjalizm ok… :/

 8. Od początku filmu nie ma mowy, dlaczego Żydzi osiedlali się na terenie Europy Wschodniej. Dlatego, że Polska stworzyła prawo ich chroniące. Najpierw uczynił to książę Bolesław Pobożny w statucie kaliskim w 1264 r., który był rozszerzeniem przywileju nadanego przez księcia Władysława Hermana w 1096 r. W 1334 król Kazimierz Wielki rozciągnął statut kaliski na wszystkie ziemie polskie, a następnie uczynił to Kazimierz Jagiellończyk oraz Zygmunt Stary, bez miast królewskich, które otrzymały prawo de non tolerandis Judaeis (m.in. Warszawy – do 1796 r.) Jest za to mowa, że kiedy powstała Polska po I wojnie światowej to zaczął się antysemityzm, pogromy i takie tam… Chciałem zauważyć, że pierwsze pogromy rozpoczęły się w carskiej Rosji rok po powstaniu carskiej ochrany. Zresztą Żydom w ogóle nie wolno było się osiedlać w Rosji. A ci Żydzi, którzy w Rosji się osiedlali pochodzili najczęściej z ziem zagarniętych Rzeczypospolitej w rozbiorach.

 9. „O bólu mój”

  Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska,
  Jak dzieci, żony i mężów, i starców mych siwogłowych
  Niby kamienie i szczapy na wozy oprawca ciskał
  I bił bez cienia litości, lżył nieludzkimi słowy.
  Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy
  O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą
  I ręce załamywałem ze wstydu wstydu i hańby.
  Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom bezbronnym Żydom!
  Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy
  Jak ze swastyką na czapkach z tarczą Dawida, szli wściekli
  Z gębą, co słowa im obce kaleczy, butni i dzicy,
  Co nas zrzucali ze schodów, którzy nas z domów wywlekli.
  Co wyrywali drzwi z futryn, gwałtem wdzierali się, łotrzy,
  Z pałką wzniesioną do ciosu do domów przejętych trwogą.
  Bili nas, gnali starców, pędzili naszych najmłodszych
  Gdzieś na struchlałe ulice. I prosto w twarz pluli Bogu.
  Odnajdywali nas w szafach i wyciągali spod łóżek,
  I klęli: „Ruszać, do diabła, na umschlag, tam miejsce wasze!”
  Wszystkich nas z mieszkań wywlekli, potem szperali w nich dłużej,
  By wziąć ostatnie ubranie, kawałek chleba i kaszę.
  A na ulicy – oszaleć! Popatrz i ścierpnij, bo oto
  Martwa ulica, a jednym krzykiem się stała i grozą
  Od krańca po kraniec pusta, a pełna, jak nigdy dotąd
  Wozy! I od rozpaczy, od krzyku ciężko jest wozom
  W nich Żydzi! Włosy rwą z głowy i załamują ręce.
  Niektórzy milczą ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem.
  Patrzą Ich wzrok Czy to jawa? Może zły sen i nic więcej?
  Przy nich żydowska policja zbiry okrutne i dzikie!
  A z boku Niemiec z uśmiechem lekkim spogląda na nich,
  Niemiec przystanął z daleka i patrzy on się nie wtrąca,
  On moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami!

  Icchak. Kacenelson, Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie,

  Warszawa 1982, s. 23. Icchak Kacenelson (1886-1944) – wybitny poeta, dramaturg,
  tłumacz żydowski i hebrajski.
  W getcie warszawskim prowadził tajną działalność oświatowo-kulturalną.
  Wywieziony w kwietniu 1943 roku do obozu koncentracyjnego;
  zamordowany w Oświęcimiu w 1944 roku.

  Edukacja. Poezja żydowska z czasów niemieckiej okupacji Polski.

  Wiersz obywatela polskiego z czasów niemieckiej okupacji Polski.

 10. Bardzo ciekawy. Pierwszy raz mogłem obejrzeć coś takiego, brawo za spory dystans do siebie. A ten film to nie jest aby antysemicki? Żeby kogoś nie lubić trzeba go znać. Polecam

 11. Minuta 23 – co maja Kozacy z nowo powstala Polska do czynienia ? Bardzo duzo interesujacych tematow – ale i bardzo duzo pomieszania z poplataniem .

 12. Wiec nie ma sie co dziwic , ze narod ten wydal tylu madrych ludzi jezeli taka wartosc nauki wpajano juz malym chlopcom.

 13. We wsi mojej mamy i taty byli żydzi , jako dzieci robili sobie żarty , bo wychowywali się razem. Dopiero podzielił i zniszćzył to wszystko komunizm który przyszedł przed Hitlerem

 14. Proszę jak do dzisiaj w żydowskich szkołach do dzisiaj uczy się dzieci, a w liberalnym szkolnictwie, demoralizuje się zachodnie dzieci łącznie z seksualizacją dzieci. Kto jest prowodyrem tego procederu? Proszę się tym zainteresować.

 15. Ten Naród wydał wielkich ludzi,dzięki nim świat szedł z postępem.Znam od pra dziejów historię Zydowskiego Narodu.Historia piękna ale okrutna,przechodzili gehennę,wygnania,poniewierki i holokausty mimo to przetrwali.Ludzie krytycznie odnoszący się do tego narodu powinni poznać jch historię a na pewno zmienią zdanie.

 16. Jeszcze drobna uwaga: knedle, kopytka itp itd…nie sa zydowskimi daniami a tylko sa obecne w zydowskiej kuchni. Zostaly zapozyczone z kultur w ktorych diaspora zydowska przebywala – prosze porownac kuchnie sefaradow i aszkenadze – nie ma ona nic wspolnego jedna z druga (a Zydzi przeciez pochodza z Palestyny…).

 17. Konkluzja, troche smutna, jest taka ze na terenach gdzie Zydzi, pozbawieni wlasnego panstwa przed wiekami i wyrzucani doslownie ZEWSZAD, mieszkali obecnie sa z powrotem zajete przez rdzenna ludnosc. A nalezy sie cieszyc przeciez jako ze kazdy Zyd ma swoja umilowana od zawsze, wolna ojczyzne Izrael. Moze w niej praktykowac swoj judaizm do woli. Nie musi sie obawiac, ze zostanie zasymilowany, "wchloniety" przez gojow i "przestanie istniec" jako Zyd (wynika z filmu ze asymilacja to cos straszliwego). Czy tak nie lepiej dla wszystkich?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *